Sektörel Firma Rehberi
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Kozmetik Müzesi

805

İnsanların olduklarından daha güzel görünme isteği ve merakı insanlık tarihi kadar eski. Güzel görünme çabasıyla kozmetik ürünlerin artması sektörün her geçen gün gelişme kaydetmesini sağlıyor. Bu kapsamda, 25-27 Kasım tarihleri arasında Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından sektörde bir yenilik sunan 5. Uluslararası Kozmetik Kongresi düzenlenecek. Sektörün önde gelen temsilcilerini bir araya getirecek kongrede, insanlık tarihi kadar eski zamanlara ait kozmetikte kullanılan nostaljik ürünler “Kozmetik Müzesi’nde” yer alacak.  

BİLİNEN EN ESKİ DAMITMA MAKİNESİ İMBİK

Geçmişten günümüze insanlık tarihinin her döneminde kavram olarak güzellik farklı algılansa da kozmetik ve kozmetik ürünler tarihte olduğu gibi bugün de günlük yaşamda oldukça önemli bir yere sahip. Tarihsel süreç içerisinde güzellik kavramı ile kozmetik ürün yapımı yaygınlaşırken ürünlerin yapımını kolaylaştıran makineler de ortaya çıktı. Bu kapsamda ortaya çıkan en eski kozmetik makinelerinden biri İmbik. Sıvı damıtımında kullanılan makine, kozmetik sektöründe kullanılmasının yanı sıra kimya sanayinde ve akaryakıt araştırmalarında da kullanılıyor. Günümüzde halen laboratuvarlarda kullanılan damıtma imbiği, ilk ve en çok bilinen damıtma uygulaması olarak gül suyu, esans ve boya üretiminde kullanılmaya devam ediyor. Geçmişte kozmetikte oldukça sık kullanılan İmbik, köklü geçmişiyle Kozmetik Müzesi’nde yer alacak.

ASIRLIK PARFÜM ŞİŞELERİ İLK KEZ BU MÜZEDE 

Yıllar içerisinde güzellik algısı farklı boyutlar kazanmasına rağmen temiz, bakımlı ve güzel kokulu olma tutkusu hiç değişime uğramayan bir alan. Bu anlamda, parfüm yapımında çağlar boyunca pek çok uygulama yapıldı. Güzel kokulu çiçekler, reçineler, otların yakılmasıyla elde edilen büyülü kokular farklı medeniyetler tarafından oldukça sık kullanılan kozmetik ürünler haline geldi. Elde edilen hoş kokulu parfümler ilk zamanlarda kil ve ahşap şişelerle muhafaza edilirken kozmetik ürünlerin gelişimiyle birlikte şık cam şişe tasarımlarına dönüştü.

Bu kapsamda, eski zamanlarda hoş kokuları içinde bulundurmuş şık, nostaljik tasarımlarıyla 200 yılı aşkın geçmişi sergileyen parfüm şişelerinin yanı sıra 40’lı ve 50’li yıllara ait parfüm şişeleri de müzede sergilenecek.

SABUN MAKİNELERİ İLE YARIM ASIRLIK GEÇMİŞE YOLCULUK

En temel temizlik malzemesi olarak bilinen ve kullanılan sabunun geçmişi milattan önce üç binli yıllara dayanıyor. Kişisel ve genel temizlik malzemesi olarak kullanılmasının yanı sıra sabun; hoş koku sunması, cilt bakımı yapması bakımından da önemli bir kozmetik ürünü olma özelliğine sahip. Tarihte bir mucize olarak görülen sabun, yıllar içerisinde değişime uğrayarak günümüzde pek çok farklı formu ile en sık kullanılan temizlik ürünü haline geldi. Kozmetik sektöründe bugün önemli bir yere sahip sabunların köklü tarihinde ilginç tasarımlarıyla makineler aktif olarak kullanıldı.

Bu anlamda, sabunun var oluşundan itibaren 80’li yıllara ait pantograf sabun kalıp yazı makinesi ve çarklı kırmızı sabun ezme makinesi çeyrek asırlık geçmişiyle müzede yer alacak.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku